Visuri la cheie
CREDE IN OAMENI

Visuri la cheie

Vom schimba destine, vom readuce zâmbetul pe chipurile brăzdate de lacrimi... vom oferi speranță!

Vezi ultima stire

Veste minunata pentru Corina, cea mai mica dintre surorile orfane care au impresionat cu povestea lor in Visuri la cheie

13 Noiembrie 2015, 14:04
Veste minunata pentru Corina, cea mai mica dintre surorile orfane care au impresionat cu povestea lor in Visuri la cheie

Intr-una dintre editiile "Visuri la Cheie", telespectatorii le-au cunoscut pe Adriana, Lorena si Claudia, trei surori orfane a caror poveste de viata a impresionat o multime de oameni. Fetele au ramas fara parinti de la o varsta frageda si, pana ca echipa "Visuri la Cheie" sa le afle cazul, au trait intr-o casa distrusa.

Adriana, Lorena si Corina au o poveste de viata dramatica. Cele trei fete au ramas fara parinti si bunici. Dupa ce tatal lor a murit, ele au inceput s-o duca din ce in ce mai greu. Mama a fost foarte bolnava inainte de a se stinge, si, in anul de dinainte de a muri, a fost imobilizata la pat si ingrijita de fete. Pe rand, si-au pierdut tatal, mama si bunicul, in doar cativa ani. Au visuri ca orice alt adolescent sau copil: Adriana ar vrea sa se angajeze, Lorena este foarte studioasa si isi doreste sa mearga la facultate si sa lucreze intr-o banca.

Casa celor trei surori surori a fost construita de la zero, iar rezultatul final a adus fericire si bucurie pe chipurile lor.

Corina a avut nevoie de o operatie la inima, insa din lipsa banilor surorile mai mari au fost nevoite sa amane momentul vindecarii. Din fericire, dupa vizita echipei "Visuri la cheie", cu ajutorul lui Dragos Bucur, micuta si-a recapatat sanatatea. Fetita a fost operata de catre Dl. Dr. Mircea Cotul, medic primar chirugie cardiaca pediatrica, iar acum urmeaza sa se recupereze si sa isi traiasca copilaria ca orice copil sanatos si plin de viata. 



Corina, cea mai mică dintre surorile orfane de la Poiana avea probleme cu inima. Acum este sănătoasă și bine. Mulțumim medicilor de la Spitalul Monza care au operat-o și au avut grijă de ea!

Posted by Adela Parvu on Thursday, November 12, 2015
FULLSCREEN
Veste minunata pentru Corina, cea mai mica dintre surorile orfane care au impresionat cu povestea lor in Visuri la cheie
  • /

Alte Video

Adauga comentariu:

Corina (2016-04-27 10:48:59)
In Saptamana Mare, 4 frati necajiti din Alba isi spun povestea trista in fata celor dispusi sa faca o fapta buna si sa ii ajute. Copiii si-au pierdut ambii parinti. Sora cea mare de 20 de ani are acum grija de cei trei frati mai mici, insa le este foarte greu. Isi doresc doar sa ramana impreuna, sa nu ajunga printre straini. La inceputul anului soarta celor 4 frati din Farau, judetul Alba, s-a schimbat definitiv. Mai intai tatal lor a fost rapus de o boala de ficat, iar in urma cu 3 saptamani mama s-a prapadit de leucemie. Ramasi singuri pe lume cei 4 frati incearca sa se descurce singuri. Sora cea mare de 20 de ani lucreaza la o fabrica de cablaje si face zilnic naveta 60 de km pentru un salariu de o mie de lei. Mirela Andrea: "Eu ii ajut cum pot, le fac mancare, le spal. Imi doresc sa fim sanatosi si sa fim impreuna." Celelalte fete de 13 si 16 ani ajuta si ele cum pot sa tina ingrijita casuta saracacioasa cu 2 camere. Petronela Andrea: "Noi incercam si noi sa o ajutam pe sora noastra daca ne pune sa facem curatenie o ajutam, avem grija de ceilalti fratiori, nu vreau lucruri materiale, vreau sa ramanem toti aici asa cum putem." Copiii merg la scoala si tot ce isi doresc de la iepurasul de Paste e sa-i ajute sa ramana impreuna. Ana Maria Andrea: "Noi doar impreuna putem sa ne descurcam." Baiatul cel mic, Daniel, are 8 ani. Daniel Andrea: "Eu imi doresc de Pasti o bicicleta si o minge." Cu ajutorul de inmormantare fata cea mare incearca sa amenajeze una dintre camere astfel incat sa le ofere fratiorilor un trai decent. Vecinii impresionati de soarta lor ii ajuta si ei cum pot. Maria Solomon, vecina: "Eu m-am intristat cand am aflat ce s-a intamplat in familia lor, sunt niste copii foarte cuminti, se descurca singuri, si incercam sa ii ajutam cu ce putem." Bietii orfani se multumesc cu orice ajutor venit acum de sarbatori. Ei ar avea nevoie de un frigider si de materiale de constructii. Sursa: Pro TV, Data publicarii: 26 Aprilie 2016
Dumitru (2016-04-25 20:30:33)
Buna seara ma numesc Malcea Trandafir si as vrea sa il ajut pe fratimiu Malcea Dumitru. Care sufera de epileptie . Are 32 de ani si de mici copii am ramas fara mama ca dupa 10 ani sa ramanem si fara tata. In casa care locuieste fratimiu acum e casa parinteasca si dupa pierderea parintilor casa in care sta fratimiu e din ce in ce mai rau . Iar fratimiu se gandeste de azi pe maine daca casa cade eu unde dorm doamne. Fratimiu locuieste in comuna Luncavita Jud Tulcea . Apreciaza emisiunea dv si cand vede emisiunea plange. E foarte greu pentru el, Iar eu ca frate il ajut cu ce pot. . Va Multumesc si va respect 0742891843
Rodica (2016-04-14 15:56:32)
Buna ziua ma numesc Rodica si asi doriri foarte mult sa ajut familia Pușcasu din com Rătești Jud Argeș sat Patuleni,aceasta familie are nevoie de un mare ajutor este vorba despre 4 adulti si 2 copii a căror vârstă este de 6 si 4 ani acesta familie locuiește antr-o casa care sta sa se dărâme din cauza lipsurilor niciodată nu au putut sa renoveze, sau sa le ofere un trai decent așa cum trebuie oferit unor copii.În familie nu lucrează decât mama Monica ,soțul Dan este casnic acesta lucrând cu ziua pentru a aduce un ban an casa. Tot aici locuieste Camelia 24 ani,fata cea mare care are doi copii ,aceștia rezultând din douo căsători,tatii copiilor nu le oferă niciun sprijin si nici nu au recunoscut copii ,tot aici mai locuiește si bunica Maria care în urma cu un an a avut un accident si a căzut pe scări fracturândusi ambele picioare aceasta suferind douo operati ,acum se deplasează foarte puțin cu ajutorul unui cadru metalic,aceasta familie trăiește din 1500 de lei pe luna bani care nu le ajung pentru toate cheltuielile ,casa în care locuiesc are 4 camere , geamurile sunt crăpate ușile sunt vechi nu au nici dușumea ,jos au pământ, un stalp al casei sta sa cada ,pana si sobolani au sapat un tunel an casa ,ce mai casa are nevoie de o renovare dar din lipsa banilor nu au putut face absolut nimic, acești copii merita un trai mai bun doar cu ajutorul dumneavoastră acești copii pot avea cea ce visează de mult .Va mulțumesc .
Diana (2016-04-12 11:33:35)
Buna ziua ! Ma numesc Diana , Am o prietena care este caz social nu au ******** decat din alocatii si ce-I 350 lei care-i primeste de la locul de munca , sunt 3 copii de 10, 14 si 18 ani toti sunt la scoala . Stau intr-o camera toti (casa avand 2 camere , un hol mic si o bucatatie minuscula ) in cea de a 2 camera a cazut tavanul si geamurile nu se inchid si nici usile casei. traiesc aproape sub limita traiului . Va rog daca binevoiti a o ajuta (Vrancea : Com:Vulturu . Sat : Becali ) . Va multumesc .
Diana (2016-04-12 11:30:40)
Buna ziua ! Ma numesc Diana , Am o prietena care este caz social nu au ******** decat din alocatii si ce-I 350 lei care-i primeste de la locul de munca , sunt 3 copii de 10, 14 si 18 ani toti sunt la scoala . Stau intr-o camera toti (casa avand 2 camere , un hol mic si o bucatatie minuscula ) in cea de a 2 camera a cazut tavanul si geamurile nu se inchid si nici usile casei. traiesc aproape sub limita traiului . Va rog daca binevoiti a o ajuta (Vrancea : Com:Vulturu . Sat : Becali ) . Va multumesc .
suzi (2016-04-06 12:33:54)
Buna ziua ma numesc Suzi as dori foarte mult sa ajut familia B utnariu din localitatea Deva str.Hardului nr21 familia este formata din 3 persoane mama este pensionară pe caz de boală este operata de tumoare cerebrală si mai are tumoare pe nervul central la ochi .copi lucrează dar au viața lor nu se implica in consolidarea casei .casa trebuie renovata casa este veche a suportat doua inundati in trecut este defăt o baraca din pensia de boală nusi permite sa o renoveze dai a vreau sa o ajutati merita soțul a abandonați după boala el si a refăcut viața cred ca merita sa fie ajutată cea mai mare bucurie a iei sa si vadă casa pusa la punct va rog din suflet ajutati aceasta familie.
ana (2016-04-02 18:57:08)
Buna ziua! Stiu ca primiti o multime de scrisori ca a mea, dar sper ca nici aceasta sa nu ramina neobservata. Ma numesc Ana si sunt din R. Moldova. V-as fi foarte recunoscatoare daca ati putea sa o ajutati pe sora mea, care locuieste impreuna cu mama mea si cu baietelul ei in satul natal. Dupa o casnicie de vre-o 10 ani sotul ei a hotarit sa o paraseasca pentru o femeie mai in virsta , imediat dupa ce a murit tatal nostru. Casa pe care au reusit sa o cumpere este la oras si are nevoie de reparatii ca sa se poata locui. Sora mea lucreaza in sat, dar salariul si pensia mamei abia le ajunge pentru trai. In plus , pensia pentru copil nu a mai primit-o de mai bine de jumate de an, iar primarul din sat o terorizeaza si incearca sa o lase fara serviciu. Va multumesc pentru atentie si va doresc multe emisiuni frumoase!
Camelia (2016-04-01 02:26:06)
Buna seara stimata echipa a emisiunii ,,Visuri la cheie".Sunt o telespectatoare fidela si va urmaresc emisiunea cu mare bucurie,din Germania.Raman de fiecare data impressionata de aceea ce reusiti sa faceti in aceste vremuri tulburi,pentru oamenii aceea indraznesc cu mari emotii sa va povestesc despre o famiglie cu Trei copiii,foarte nevoiasi care traiesc intr-o casa cu o camera si o mica bucatarie,farà baie,farà apa curenta.Aceasta famiglie se numeste Apopei Tudorel si Geta si locuiesc in comune Vadul Moldovei jud. Suceava.As fi foarte bucuroasa daca a-ti ajunge si la Aceasta famiglie.Merita sa fie ajutatoare de minunata d-voastra echipa.Va multumesc si va doresc sanatate si putere in a ajuta cat mai multi oamenii nevoiasi.
Marian Voinea (2016-03-31 17:02:51)
Bună ziua. Mă numesc Marian și vreau sa inscriu niste rude de ale mele. Sunt 3 copii:18,15,9 ani. Mama lor a murit de cancer, iar tatal lor i-a lasat de izveliste. Acum ei traiesc cu bunica lor, dar cu greu reusesc să treaca peste iernile friguroase. Nu au caldură si nici apa calda. Casa este din pamant si stau toti 4 intr-o camera. Am mai mers si eu cu familia la ei sa îi ajutam. Sper sa ii puteti ajuta.
Plesca Darius (2016-03-26 05:52:37)
Bună ziua Dl. Dragoș eu sunt din Călan jud Hunedoara și mia dori să am o locuință frumoasă dar nu posibilități mama mia murit acum 10 ani și tatăl este bolnav un frate și o soră vă rog frumos să mă ajutați să am o locuință frumoasă Nr de telefon al meu este 0737-123-300 vă mulțumesc aștept un răspuns